Objevena vzácná sbírka mincí z období Rakouska-Uherska
Nedávno byla v Plzni nalezena unikátní sbírka mincí datovaná do období Rakouska-Uherska. Sbírka obsahuje více než 200 mincí včetně několika velmi vzácných exemplářů, které doposud nebyly v České republice zdokumentovány.
Nález století v plzeňském sklepení
Při rekonstrukci historického domu v centru Plzně učinili dělníci nečekaný objev. V malé tajné dutině ve sklepním prostoru nalezli kovovou schránku obsahující rozsáhlou sbírku mincí z období Rakouska-Uherska. Sbírka byla ihned předána odborníkům z plzeňského muzea k prozkoumání a katalogizaci.
„Je to skutečně mimořádný nález," říká PhDr. Martin Hájek, numismatik a kurátor Západočeského muzea v Plzni. „Sbírka obsahuje více než 200 mincí, které pokrývají období od poloviny 18. století až do rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918. Nejcennější jsou zlaté dukáty z doby vlády Marie Terezie a Františka Josefa I., z nichž některé jsou v naprosto dokonalém stavu."
Zajímavosti o sbírce
- Více než 200 mincí z období 1750-1918
- 15 zlatých dukátů
- 62 stříbrných tolarů a zlatníků
- Přes 120 běžných oběžných mincí
- Odhadovaná hodnota: několik milionů korun
Historie za každou mincí
Mezi nejvzácnější exempláře patří čtyřdukát Františka Josefa I. z roku 1872, ražený při příležitosti 25. výročí jeho nástupu na trůn. Tato mince je extrémně vzácná - v České republice je zdokumentováno pouze pět kusů.
„Každá mince v této sbírce nám vypráví část historie," vysvětluje doktor Hájek. „Můžeme sledovat vývoj rakousko-uherské monarchie prostřednictvím změn v designu, materiálu a ražbě. Některé mince nesou stopy válečných let, kdy byl kov vzácný a kvalita ražby klesala."
Tajemství původního majitele
Spolu s mincemi byla v truhle nalezena také část deníku, který poskytuje vodítka k identitě původního majitele. Podle záznamů patřila sbírka pravděpodobně Johannu Schwarzovi, úspěšnému plzeňskému obchodníkovi německého původu, který v Plzni působil na přelomu 19. a 20. století.
„Z deníku vyplývá, že pan Schwarz začal sbírku budovat v 70. letech 19. století a systematicky ji rozšiřoval až do začátku první světové války," říká historička Mgr. Alena Veselá. „Vzhledem k jeho německému původu je pravděpodobné, že sbírku ukryl na začátku druhé světové války nebo při poválečném odsunu německého obyvatelstva."
Sbírka bude vystavena
Západočeské muzeum v Plzni plánuje celou sbírku po dokončení odborného zpracování vystavit veřejnosti. Výstava s názvem „Poklad z plzeňského sklepení" je plánována na říjen tohoto roku.
„Bude to unikátní příležitost pro milovníky numismatiky i širokou veřejnost vidět na vlastní oči tento výjimečný nález," dodává ředitel muzea. „Součástí výstavy budou také interaktivní prvky, které návštěvníkům přiblíží historický kontext a příběh jednotlivých mincí."
Přednáška pro členy klubu
Pro členy Klubu sběratelů Plzeň připravujeme speciální přednášku o tomto nálezu, která se uskuteční 28. září. Doktor Hájek představí nejzajímavější exempláře a podělí se o detaily odborného zkoumání. Všichni členové klubu jsou srdečně zváni.
Zajímá vás svět numismatiky?
Staňte se členem našeho klubu a získejte přístup k exkluzivním přednáškám, burzám a setkáním s odborníky!
Chci se stát členem